Verification: 6ab19e626810e10c Her adım da takip ediliyoruz... - Hikmet İSKİFOĞLU

Her adım da takip ediliyoruz…

Her adım da takip ediliyoruz…

Bu makalemizde hepimizi tedirgin edecek bazı konulara deyineceğim. Başlıktan da farkettiğiniz gibi hayatımızın her adımında takip altındayız…

Attığımız her twit,
Her facebook paylaşımı,
Youtube de izlediğimiz her video, dinlediğimiz her müzik
Google de arattığımız herşey,
Her yer bildirimimiz,
Attığımız SMS ler yaptığımız konuşmalar…

Aslına bakarsanız aklınıza gelebilecek her şeyde takip altındayız. En basitinden bir örnek vermek gerekirse diyelim ki facebook ta boş bir şekilde geziyorsunuz hemen anasayfa da birkaç yerde sponsor reklamları veya başka bir şekilde adlandırılmış reklamlar geliyor. Şansa bakın son zamanlarda arattığınız şeylere benzemiyor mu bunlar ? Örnek vermek gerekirse son zamanlarda Facebook en ilgi çekici depolama alanı ile anılıyor. Yeni bu depolama alanında ise bizlerin paylaştığı fotoğraflar, yazılar, yaptığımız aramalarımız, konuştuğumuz konular, hatta ve hatta durum yerine yazdığımız ve sonradan vazgeçip sildiğimiz yazılarımızı bile buralara depoluyor.

Peki ya bunların hepsi neden ?

Neden her adım da takip ediliyoruz ?

Acaba hepimiz birer şüpheli miyiz yoksa bizlerin banka hesaplarını  bir şekilde verdiğimiz bilgilerle elde etmek mi istiyorlar ?
Veyahut ta kötü amaçlı birileri hepimizin açıklarını öğrenmeye mi çalışıyor ?

Bizlerin sorusu ilk olarak “Bizi takip edenler kimdir” oluyor.

Gelen cevap ise –Sen kimsin ?

Bahsettiğimiz bu toplumların takip amaçları genel anlamda gelir elde etmek gibi gözüksede, aslında bu reklamlar üzerinden elde edilen gelirlen yan gelir sayılıyor. Asıl amaçlar bu insanların siyasi görüşleri, çeşitli istekleri arzuları, insanların her hangi bir olaya nasıl tepkiler verdiği, bunların araştırılması, çeşitli anketler sonucu insanların günümüzde nasıl bir açlığa ihtiyacı olduğu araştırılıyor. Ve bunlara göre insanların önüne seçenekler sunuluyor.
Dikkat ettiyseniz önünüze gelen reklamların çoğu “Tam istediğiniz gibi bir site!!!” , “Bu Kıyafetler Tam size göre” , “3 haftada 10 kilo vermeyi kim istemez ?” bu şekilde sanki biz bir soru sormuşuz ve nasıl birşey istediğimizi belirtmişiz gibi bize cevap veriyor reklamlar .

Önerilen Yazı :  Algoritma Nedir ?

Peki ya bu depolar sadece bunlar için mi ?

Söylediğimiz gibi arattığınız yazdığınız herşey depolanıp belirli ödenekler sonucunda reklamlar çıkıyor önümüze ancak bunun dışında da sosyal ortamların veya diğer üye olduğumuz alanların bizlere imzalattığı (kabul ettirdiği) sözleşmeleri okudunuz mu hiç? Gerektiği taktirde izni olan büyük ağalar, parmağı büyük insanlar sizlerin adreslerine girip sizlerin bilgilerini istedikleri gibi alıp sizlere bunlar işlemler uygulatabiliyor. Ve bizler imzaladığımız o sözleşmeler sayesinde hiç bir hak talep edemiyoruz üstelik bizlerin araştırmaları sonucunda suçsuz olduğumuzu düşünürlerse bizlerin ruhu bile duymadan takibi bırakabiliyorlar .

Peki ya daha az takip için daha rahat gezinebilmek için ne yapmalıyız ?

Mümkün olduğunca “farklı” araştırmalarınızı gizli sekmelerden yapmanız bir nebze de olsa fayda sağlayacaktır. Ayrıca özel görüşmeleriniz ve işlerinizi fake hesaplar üzerinden yürütmeniz sizlere yine bir nebzede olsa fayda sağlayacaktır. (Farklı DNS girişleride sizlere faydalı olsada bazı konularda onlarında birçok riski bulunmaktadır.)

DNS hakkında birçok bilgiyi bir diğer yazımda anlatacağım. Ancak bazı etiket kelimelerle yine takiplere yakalanmamız gözardı edilemeyecek bir durumdur. Sonuç itibari ile tam anlamıyla saklanabilmek mümkün değil ancak her zaman riski daha aza düşürmek için yapılabilecekler vardır.

Total Page Visits: 591 - Today Page Visits: 2

2 thoughts on “Her adım da takip ediliyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir