Verification: 6ab19e626810e10c DNS Nedir ? Ne İşe Yarar ? - Hikmet İSKİFOĞLU

DNS Nedir ? Ne İşe Yarar ?

DNS Nedir ? Ne İşe Yarar ?

58 Views

Merhaba arkadaşlar bir önceki makalemiz olan Her Adımda Takip Ediliyoruz adlı makalemizde sanal ortamda paylaştığımız ve gezindiğimiz her noktada takip altında olduğumuzu ve bunların bazı durumlarda bizler için hangi amaçlarla kullanılacağından bahsetmiştik. Yazı içerisinde konuyla bağlantılı bir şekilde çok ufak bir DNS adresine de değinmiştik. Bu yazımızda ise DNS adresleri ve DNS değiştirmek hakkında bilgiler vereceğim.Makalemizde herkesimin rahatlıkla anlayabileceği şekilde tanımlamalar ve DNS kullanımı hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

MAC ( MEDİA ACSESS CONTROL) Adresi
Her kullanıcının bilgisayarına bakacak olursak her bilgisayarın kendi özel kimlik numarası olur.Mesela aynı ağ a (aynı modeme) bağlı olan iki bilgisayar düşünün. Birisi sizin bilgisayarınız diğeri ise bir arkadaşınızın bilgisayarı. Ağınızdaki bilgisayarları görüntülemek istediğinizde arkadaşınızın bilgisayarına verdiği ismi görürsünüz. İki bilgisayar olduğu için isim yerine bilgisayarın kişisel ıd si yani MAC adresini görsenizde o adresin kendi adresiniz olmadığından arkadaşınızın adresi olduğunu anlayabilirsiniz.

Ancak bu iş 2 bilgisayardan fazlası olduğunda oldukça karmaşık bir hal almaya başlıyor. Bu yüzdende herkesin bilgisayarının bir ismi oluyor ve biz onları görüntülüyoruz. Aynı şekilde T.C vatandaşlarının birer T.C Kimlik numarası var. Nasıl ki isminizi değiştirebilseniz dahi Kimlik numaranız hep aynıdır ve değişmezdir MAC adreside aynı şekilde değişmez. İnsanlar sizi çağırırken T.C kimlik numarasını kullanması oldukça zor ve imkansıza yakın olduğundan herkesin bir ismi vardır. Tüm internet ortamında da herşeyin bir adresi birde görüntülenen ismi vardır.

Eğerki biz bilgisayarımızın MAC adresini kolaylıkla değiştirebiliyor olsaydık bu durumu birçok Hacking gibi kötü işlemlerde kullanabilirdik. En basitinden sanal bir telefon oluşturup telefon MAC ini başka bir telefonun MAC ini yapıp o telefonun birçok izni olduğu alanlarda işlemler yapabilirdik. Talep olursa böyle bir konu içinde başka bir makale yazabiliriz, ama şuan konumuza dönelim.. 🙂

Önerilen Yazı :  Her adım da takip ediliyoruz...

DNS ( Domain Name System ) Nedir ?
İnternet üzerinde girdiğiniz her sitenin bir ismi vardır. Ve site kurucuları bu isimleri kullanma hakkını almak için bir miktar para öderler. Birde bir sitenin isminin dışında site içerisinde bulunan tüm verilerin saklı olduğu bir alan vardır. Bu alana Host sitenin ismine ise Domain denir. Biraz önce MAC adresi bölümünde anlattıklarımızla yola devam edersek her sitenin de bir adresi olduğunu anlamış oluyoruz. Tabi bunların adı MAC olmuyor siz diyelimki bir site kurdunuz sitenizin aslında ismi 75.12x.xxx.xx gibi rakamlardan oluşur.

DNS Ne İşe Yarar ?
Bu bahsettiğimiz sayılar bizim sitemizin adresini gösterir yani sitemizin bulunduğu ikamet ettiği yeri. Tabii ki kullanıcıların tüm girdikleri sitelerin İP adreslerini akıllarında tutmasının zor olduğu için DNS sistemi bizlere sitenin ismini belirleyin bizde adresinize yönlendirelim gibi güzel bir teklifte bulunuyor. Bizlerde aldığınız Host’u sitenin ip sine yönlendirip kolaylıkla erişime geçebiliyoruz.

Birde diğer DNS ile ilgili durum ise kendi bağlantılarımızda kullandığımız DNS adresleridir. Bilgisayarımızda AĞ bağlantılarından (TCP/IPv4) bölümünde genel olarak otomatik atama seçeneği aktif olur. Bu seçenek aktifken sizin yerel olarak erişim sağlayabileceğiniz sitelere erişim yapılabilir. Yani bu durum bizim hangi bölgeden erişime girdiğimizi gösterip o bölgenin yasalarına göre erişim yapabilmemizi sağlıyor.

Bu TCP/IPv4 deki DNS adresini değiştirmemiz bizim geçmiş olduğumuz adres üzerinden bağlantı kurmamızı sağlıyor. Diyelim ki sizin bulunmuş olduğunuz bölge yönetimi sizin bir site adresine bağlanmamanızı istiyorsa siz bunu (TCP/IPv4) değiştirerek gizli olan sitelere erişme imkanına sahip oluyorsunuz.

Neredeyse her güzelliğin kötü yanı olduğu gibi bu durumunda tehlikeli bir yaklaşımı da vardır… Diyelimki sizin adresiniz ‘x’ olsun yeni geçmiş olduğunuz adres ise ‘y’. Siz de facebook a girmek istiyorsunuz facebook sitesine girerken siz öncelikle y adresinin sahip olduğu bilgisayara siteye giriş yap diye bir komut gönderirsiniz sonra y size giriş yaptığını veya yapamadığını bildirip geri dönüş yapar sizde kullanıcı adı ve parolanızı direk siteye değil de önce y ye yollarsınız y de siteye yollayıp size dönüş yapar. Aslında tamamen güvenli bir durum değildir. Sistem yine bizim her girdiğimiz her yaptığımız işlemleri saklama yetkisine sahiptir.

Önerilen Yazı :  Algoritma Nedir ?

Bazı durumlarda DNS değiştirmek gizlilik sağlasa da yine yaptığınız işlemlerin saklandığını unutmayın. Ancak DNS değiştirmek te sizin kimliğinizin bir nebzede olsa gizlenmesine faydalı olacaktır. Unutmayın ki Bilgisayar kavramı ve Bilgisayarın alt yapıları hiçde küçük bir alan değildir. Dünyanın nasıl döndüğünü bilimsel olarak açıklayamasanız bile mantık olarak işleyişini kavrarsanız tüm dünyayı yönetebilirsiniz…

DNS adresini değiştirmek için:
Ağ ve Paylaşım Merkezi/Kablosuz Ağ Bağlantısı/İnternet Protokolü Sürüm 4(TCP/IPv4) bölümüne girip Aşşağıdaki DNS Sunucu adresini kullanı aktif edip alt kısma aracı kullanacağınız DNS adresini yazabilirsiniz.
Şu anda ençok kullanılan birir kaçtane DNS adresi:
Google DNS Adresleri ve Ayarları
8.8.8.8
8.8.4.4

Open DNS Adresleri ve Ayarları
208.67.222.222
208.67.220.220

Verizon DNS Adresleri ve Ayarları
4.2.2.1
4.2.2.2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir